פרופ' יהודה אדלר- המרכז ללימודים האקדמיים אור יהודה מארח את ד"ר פיראת פאחום-מנהל השירות לאפילפסיה, מכון eeg מרכז הרפואי תל אביב,איכילוב. דני יברי- מנכ"ל מותג מוצרי השינה ברסווי, חקר את הנושא של המזרונים ,בריאותיים ואורתופדיים
 
סוג מדיה:  רדיו
מקור:  רדיו תל-אביב
תאריך:  25/04/2018
שעה:  20:04:22
תכנית:  תכנית הבריאות
אורך:  49:11
מרואיינים:  
 
בכל שאלה או בקשה התקשרו לטל. 03-5635050
או במייל ל - מחלקת שירות לקוחות
תמלול    הסתר
פרופ' יהודה אדלר : ערב טוב. שוב תוכנית הבריאות של ישראל, 102fm. האמת היא, שאני התגעגעתי, שלושה שבועות אנחנו לא התראינו. היו חגים ויום השואה ויום הזיכרון, ימים קשים, ימים יותר קלים, חג עצמאות, אבל תמיד אני שמח לחזור אליכם. להזכיר, המרכז ללימודים אקדמיים, מל"א אור יהודה, בית ספר למקצועות הרפואה, נשיא האיגוד הקרדיולוגי האירופי למחלות קרום ושריר הלב. והיום אנחנו הולכים לדבר על נושא מאוד מעניין, שזה אפילפסיה. מה חדש באפילפסיה? נמצא מולי דוקטור פיראס פראהום, מנהל השירות לאפילפסיה ומכון EEG במערך הנויורולוגי, המרכז הרפואי תל אביב, בשמו האחר איכילוב. ערב טוב.
ד"ר פיראס פאהום : ערב טוב.
פרופ' יהודה אדלר : פיראס, לפני שאנחנו מתחילים, תמיד אנחנו עושים נושא קצר ומעניין והפעם, הנושא באמת מעניין. על הקו נמצא דני יברי, מנכ"ל מותג מוצרי השינה בטר-סליפ, אשר חקר נושא מאוד מעניין. האם יש אמת, כשמציגים לנו מזרנים, כמזרנים בריאותיים ואורטופדיים וכולי? דני, ערב טוב.
דני יברי : ערב טוב מאוד לך ולמאזינים. אני אגש מיד לתשובה, כמיטב הכרתי, הבנתי ובקיאותי.
פרופ' יהודה אדלר : רגע, רק אני אתן איזו הקדמה ברשותך.
דני יברי : בבקשה.
פרופ' יהודה אדלר : אנחנו כל הזמן רואים מאמצי שיווק ופרסום אדירים בנושא הזה, לפיו יש מזרנים בריאותיים, שמותאמים במיוחד עבורנו ומבנה גופנו. מילים כמו מזרן בריאות, הנדסת שינה, מזרן אורטופדי, מזרן היברידי, אלה מילים שבאות לשכנע אותנו לקנות את אותו מזרן. אבל יש מחקרים חדשים, שמראים שדגם מזרן איכותי אחד הבנוי היטב, נותן מענה לשינה מושלמת, לרובו המכריע של הציבור. בוא, דני, אתה חקרת את הנושא. מה מצאת בנושא הזה?
דני יברי : מצאתי ש-א', אותם שימושים וכל אותם מונחים שמתיימרים להיות ... להשתמש במונחים, אתה יודע, מדעיים לכאורה, הם יותר כלים של אשפי שיווק, כל אותן מילים, בריאותי, או אורטופדי וכן הלאה, מזרן בסך הכל, צריך לספק נוחות לאנשים בריאים ולא בריאות לאנשים חולים. אז קודם כל אנחנו עוסקים באנשים בריאים ולכן, מזרן הוא לא אורטופד והוא לא צריך להיות בריא או חולה, המזרן עצמו. המזרן צריך לספק כמה פרמטרים שחקרו אותם, יש חברה שמובילה בעצם את הנושא הזה כבר מזה, ב-4 השנים האחרונות בארצות הברית ששמה 'קספר' והיא גילתה למרבה הפלא, שמזרן לא צריך להיות מותאם אישית באופן כל כך סובייקטיבי. מזרן, אם הוא עשוי טוב, אמור לספק פרמטרים מאוד בסיסיים, כמו נוחות, כמו תמיכה, כמו אוורור, וכמו אורך חיים של מוצר טוב שעשוי טוב ולא יותר מזה. כל השאר, אותם מינוחים שיומרניים, שאין מאחוריהם כלום, כי אם תבדוק מה זה הנדסת שינה, או מה זה היברידי. מכונית היברידית אני עוד מבין, יש הכלאה בין מנוע חשמלי למנוע בנזין, אוקיי? אבל מה זה קפיץ היברידי? אז הן מילים יפות שמנסות בעצם, אם נכביר בבדיקות, בכל תחום המזרנים הזה, נגלה שההוצאה הכי גדולה בייצור המזרן היא השיווק.
פרופ' יהודה אדלר : ברור.
דני יברי : קמה חברה כמו 'קספר' וטענה שיש משהו כזה כמו טעם קולקטיבי, שאם אתה נותן מוצר איכות ביסוד המרכיבים שלו, הוא אמור לספק את אותה נוחות ו.... ותמיכה וכן הלאה, לרובה המכריע של אותה אוכלוסייה. והיא לא טעתה. ב-4 השנים האחרונות, הם בעצם שברו את כל המיתוסים והפכו את ענף המזרנים, בעיקר בארצות הברית על פניו ו'בטר סליפ' בעצם מביאה את המהפכה הזו שיש בה חדשנות דרך, יותר מאשר חדשנות טכנולוגית, לעולם השינה בארץ.
פרופ' יהודה אדלר : דני, מהם ארבעת גורמי המפתח שאחראים על איכות השינה והמזרן?
דני יברי : אז אני ציינתי אותם תוך כדי ה...
פרופ' יהודה אדלר : כן, בוא נדגיש אותם למאזינים.
דני יברי : אז קודם כל, העניין הזה של נוחות, הוא יסוד בסיסי בזה, כי אם נוח לך ואתה ישן טוב בלילה, אתה קם רענן וכן הלאה וזה כל מה שאתה צריך ממזרן טוב. כדי שמזרן יספק את אותה נוחות ופינוק, אז הוא צריך גם לדעת לתמוך, אבל יש כאלה שקוראים לזה 'זירו גראביטי', או משהו כזה, אתה יודע, אותה תחושת ציפה. אבל בתכלס, זה צריך לתמוך היטב, כדי שחלקי הגוף השונים לא ישקעו יתר על המידה ופה אז, תיפגם אותה נוחות שאנחנו מדברים עליה.
(5 עמודים)