אמיר גרא - הדור הבא: הפנים החדשות של ההנהגה הבדואית בנגב איברהים אלנסאסרה, מהיישוב לקיה, אב לפ3 ילדים, תואר בחינוך ותואר נוסף במדיניות ציבורית מהאונ' העברית. למשפחה שלו יש בתי מרקחת בת"א, את חברת ההסעות הגדולה בנגב ומפעל מזון וקייטרינג לילדים בדואים
 
סוג מדיה:  טלויזיה
מקור:  כאן 11
תאריך:  01/06/2018
שעה:  20:54:15
תכנית:  יומן אירועים
אורך:  14:37
מרואיינים:  אמיר בר שלום, אמיר גרא
 
בכל שאלה או בקשה התקשרו לטל. 03-5635050
או במייל ל - מחלקת שירות לקוחות
תמלול    הסתר
אמיר גרא : עד גיל 36 איברהים אלנסאסרה אמנם לא הגיע לירח אבל הוא גם לא הספיק להוליד 32 ילדים כמו אביו. אבל הוא רשם הישגים אחרים, הצעיר שמתמודד על ראש מועצת לקייה, הקים את המרכז למצטיינים בדואים, הוא הבעלים של מפעל הזנה שמספק ארוחות צהריים לילדי המגזר, הוא גם בעליה של חברת הסעות מהגדולות בדרום. לאמיר גירא כתבנו הוא מספר שהוא יכול היה לגור בבית מפואר במנהטן אבל הוא לא מוכן לוותר על החלומות בנגב. למרות הביקורת על ראש הממשלה הוא רואה בו מודל ואין ספק שבימים האלה של מתח בין החברה הבדואית למדינת ישראל, זה בהחלט קול שונה ומעודד. הדור הבא, הנה הכתבה.
איברהים אלנסאסרה : אני רוצה להגיע לפיסגה, אני רוצה לעשות שינוי, אני רוצה לחולל שינוי בלקייה. אני רוצה שלצעירים של לקייה יהיה סיפור שונה, סיפור אחר מהסיפור שלי ואני מאמין בדבר אחד, אין דבר בלתי אפשרי, אתה יודע למה? כי מה שהיה לנו בלתי אפשרי לפני עשרים שנה והוא נראה בלתי אפשרי, היום הוא אפשרי.
אמיר גרא : איברהים אל נסאסרה בן 36, בדואי תושב לקייה, לאבא שלו היו שלוש נשים ו-32 ילדים, לאיברהים יש ארבעה ילדים, תואר ראשון בחינוך, תואר נוסף במדיניות ציבורית מהאוניברסיטה העברית.
איברהים אלנסאסרה : פעם היו מגיעים אלינו אורחים יהודים, נגיד שרים, בחברה הבדואית, לא להגיד אליי, היו משקיעים בהם, שוחטים כבשים, עושים להם מנסף גדול וזה, ואתה יודע ... באים, אוכלים, אוכלים, לא משאירים כלום בסוף, לא תגיד משאיר איזה תכנית, חמישה מיליון שקל, עשרים מיליון שקל, העיקר היה טעים. היום, תראה, אני מכין לך קפה, אני מכבד אותך, בסדר, אתה יושב אצלי בבית וזה מצד אחד, מצד שני, למה שאני אשקיע בך? כאילו כל הזמן אני צריך להרגיש שאני צריך לעשות לך ולספק לך, שאתה תרגיש כאילו בסדר.
אמיר גרא : כי אני בעל הבית.
איברהים אלנסאסרה : של מה?
אמיר גרא : של המדינה.
איברהים אלנסאסרה : אתה חושב. אתה חושב, תשמע, לפי ... לפי התחזית רואים שהערבים והחרדים משתלטים על המדינה בעוד כמה שנים ואם אתה, בעל הבית, וכל השותפים שלך, בעלי הבית, לא תפנימו את זה ולא תבינו שבלי החברה הערבית והחברה החרדית בישראל מדינת ישראל לא איתנה, מדינת ישראל לא עם חוסן כלכלי חברתי, מדינת ישראל עם צמיחה נמוכה ועם פיריון נמוך, אז יש לכם בעיה, אתם צריכים ללמוד מתמטיקה.
אמיר גרא : איברהים איש עשיר, מאוד עשיר. למשפחה שלו יש בתי מרקחת בתל אביב, את חברת ההסעות הגדולה בנגב ומפעל מזון וקייטרינג לילדים בדואים. הוא מייצר שלושים אלף מנות ביום ומעסיק 100 נשים בדואיות שקודם ישבו בבית בחוסר מעשה.
אמיר גרא : כמה היה קשה לשכנע את בעלך לתת לך לבוא ולעבוד פה?
רנא אלטורי, מנהלת יצור "ארמונות הנגב" : זה לא היה קשה, מגיעה הזדמנות וזה מקום עבודה מתאים לי ומתאים למשפחה, אז לא הייתה בעיה. לא קשה לשכנע את בעלי.
אמיר גרא : מה אחוז הנשים שעובדות בחברה הבדואית?
איברהים אלנסאסרה : לא הרבה, שמונים אחוז אבטלה יש. עשרים אחוז משתתפות בשוק העבודה, זה לא בגלל שהן לא רוצות, זה לא בגלל שההורים לא רוצים, זה לא בגלל שהמשפחות לא רוצות, לא, זה בגלל שאין הזדמנויות. החלום שלי לראות מהר מאוד נשים מהחברה הבדואית עומדות בדרגות הניהול במפעל הזה. יש היום במפעל בחורה אחת שהיא מנהלת ייצור אבל זה לא מספיק, אני רוצה לראות את הצעירים הבדואים נמצאים בעמדות ניהול, לא רק עובדי ייצור. אוכל של בית.
אמיר גרא : כן?
איברהים אלנסאסרה : כן. אתה רוצה את זה? תאכל אותה.
אמיר גרא : אני אכלתי שתיים, אתה תאכל שתיים.
איברהים אלנסאסרה : אני יש לי ארוחת צהרים, אתה יודע.
אמיר גרא : מה אתה אוכל בארוחת צהריים?
איברהים אלנסאסרה : חוץ מזה, אני מיעוט, מגיע לך שלוש ולי מגיע אחת, לא?
אמיר גרא : אתה באמת מיעוט.
איברהים אלנסאסרה : אתם אוכלים את הכל, אתם, גם אחד לא משאירים לנו. הכל אתם לוקחים.
אמיר גרא : אז התרגלתם.
איברהים אלנסאסרה : כן, אז קח, תרגיש טוב, אתה יודע.
אמיר גרא : אז אפשר להמשיך עם זה?
איברהים אלנסאסרה : תמשיך, תמשיך. גם ביבי ממשיך עם ההסתות, אז אתה תמשיך עם זה.
אמיר גרא : מה זה?
איברהים אלנסאסרה : ספר. ביוגרפיה של נתניהו, כתב בן כספית, יש הרבה מה ללמוד ממנו, אני לומד שהכל אפשרי, בסדר. אם רוצים הכל אפשרי, זאת אומרת, אין דבר בלתי אפשרי, צריך להאמין, צריך לעבוד קשה בשביל להצליח.
אמיר גרא : אז מה הכי חשוב שלמדת?
איברהים אלנסאסרה : פה? שתמיד להיות מוכן וזה לדעתי מה שמבדיל את ביבי מהאחרים.
אמיר גרא : בנגב חיים כמאתים וחמישים אלף בדואים, כמחציתם ילדים ונוער. על פי התחזיות בתוך 20 שנה, האוכלוסייה הבדואית תכפיל את עצמה לחצי מיליון. בלקייה כ-18 אלף תושבים, הבעיות העיקריות הן אבטלה קשה, בעיות דיור, פשע ועוני. איברהים לא רק יודע לדבר, הוא גם מכיר את הפרקטיקה והצעד הראשון מתחיל בלקחת את הכוח לידיים.
אמיר גרא : תשמע, התחלתי לצלם כתבה על האיש הזה
סאלם אבו עייש, ראש מועצת לקייה מזה חמש שנים : כן.
אמיר גרא : אתה מכיר אותו?
סאלם אבו עייש : איש משלנו זה.
אמיר גרא : איש משלכם.
סאלם אבו עייש : נכון.
אמיר גרא : ותוך כדי הצילום הוא אומר לי: "תשמע, אני רץ לתפקיד ראש המועצה". אתה חושב שהוא יכול לעשות את התפקיד יותר טוב ממך?
סאלם אבו עייש : הוא יכול לעשות את התפקיד אבל יותר טוב ... אנחנו עוד לא יודעים. כל אחד בהתחלה אומר: "אני הכי חזק, אני הכי תותח." אבל אחר כך הוא הופך להיות כמו כולם.
אמיר גרא : איברהים, מה יש לך שאין לו?
איברהים אלנסאסרה : לא, זה לא עימות עכשיו.
אמיר גרא : לא, זה לא עימות, אני רוצה להבין אבל, מה יש לך להציע? אם אין לך להציע ...
איברהים אלנסאסרה : אנחנו לא נמצאים בתל אביב ולא במודיעין, אנחנו נמצאים בלקייה ובלקייה יש קשרים טובים ויחסים טובים בין האנשים וכבוד גדול, ולכן אנחנו לא אומרים ברמה האישית איפה כל אחד הצליח פחות או הצליח יותר, אנחנו אומרים ... כל אחד אומר: מה אני מביא.
סאלם אבו עייש : אני לא שולל אותו, הוא בן אדם מלומד, בוא נגיד ויזם וחושב על עולם אחר, אנחנו במציאות בדואים שרק התחלנו את הדרך.
איברהים אלנסאסרה : הצעירים היום בכלל מסתובבים, מסתובבים בארץ, מסתובבים בעולם, רואים דברים אחרים ורוצים גם להיות שם, רוצים גם ... אין סיבה שהיישוב לקייה וכל היישובים הבדואים יהיו באשכול חברתי אחד.
סאלם אבו עייש : אנחנו צריכים עוד הרבה בשביל להגיע לחדשנות. אנחנו עדיין, אין לנו לא אזור תעשייה ... לא מרכז מסחרי, לא מגרש כדורגל, אז על מה לחשוב? אנחנו רק חושבים על קורת גג.
איברהים אלנסאסרה : לא יכולים שזה יהיה החלום שלנו, קורת גג. קורת גג זה מצוין, זה חשוב, אנחנו צריכים את זה, אבל מצד שני אנחנו צריכים גם להיכנס לעולם הגלובלי, אין סיבה שילד בלקייה לא ימציא סטרט אפ. הילדים ברעננה לא יותר חכמים, הם מקבלים את ההזדמנות. בלקייה ובכל יישוב בדואי אחר הם לא מקבלים את ההזדמנות.
אמיר גרא : כששת אלפים תלמידים בלקייה, שליש מהתושבים, אחת הבעיות העיקריות היא כמובן בעיית החינוך. הרשויות כל כך עניות עד שכל התקציב שלהן הולך להישרדות. לחינוך לא נשאר.
פרופ' איסמאעיל אבו סעד : פרופסור אסמאעיל אבו סעד, חבר סגל בכיר במחלקה לחינוך, אוניברסיטת בן גוריון. המצב הוא קטסטרופלי, המערכת לא מתפקדת, רמת ההישגים היא מאוד נמוכה, קים חוסר במקצועיות בצורה מאוד מובהקת. המערכת כשלה בהכנת הצעירים לחיים הנורמטיביים בחברה הישראלית. אני לא חושב שאני גאון הדור, אני חושב שיש הרבה בדואים שיכולים לעשות את זה אבל לא קיבלו את החינוך המתאים.
אמיר גרא : מה הילד שלך עושה?
איסמאעיל אבו סעד : הילד שלי הוא לא הבוגר של מערכת החינוך הבדואית. לצערי, אני רציתי שיהיה בוגר, הוא היום עובד ב"גוגל ישראל", בתל אביב, הוא מסתדר יפה, קיבל הצעת עבודה מאוד מכובדת.
אמיר גרא : אז איך הוא עשה את זה והבדואים האחרים לא עושים את זה?
איסמאעיל אבו סעד : הוא לא למד בתיכון במגזר הבדואי.
איברהים אלנסאסרה : מה עשית היום?
בן של איברהים : שיחקנו
איברהים אלנסאסרה : ומה עוד?
בן : ריכוז
איברהים אלנסאסרה : ריכוז? במה?
בן : בלמידה.
אמיר גרא : אלה שלך?
איברהים אלנסאסרה : ארבעה ילדים, זהו.
אמיר גרא : זהו?
איברהים אלנסאסרה : כן.
אמיר גרא : מה, סגרת את הבסטה?
איברהים אלנסאסרה : לא, אלה ארבעה ילדים.
אמיר גרא : מה זה ארבעה ילדים? בדואים עושים תשעה, עשרה. מה ארבעה ילדים?
איברהים אלנסאסרה : תשעה-עשרה ... אמרתי לך, החברה הבדואית משתנה לאט לאט אז .. אנחנו לא צריכים להטריד את ביבי עם כל הנושא הדמוגרפי שאנחנו משתלטים על הנגב ונהיים פה רוב ו ...
אמיר גרא : איזה אבא יש לך, אה?
בן : אבא טוב.
אמיר גרא : אבא טוב?
בן : כן.
איברהים אלנסאסרה : הוא רוצה לקנות סוס.
אמיר גרא : סוס?
איברהים אלנסאסרה : ואני אומר לא, לא צריך.
אמיר גרא : הוא בדואי, מה זה, למה לא צריך?
איברהים אלנסאסרה : בסדר, הוא בדואי, בדואי זה סיגנון חיים, אני לא בטוח שבדואי זה זהות.
אמיר גרא : איבראהים מייצג את הדור הצעיר של החברה הבדואית. אני לא בטוח שהיהודים מכירים אותו לעומק, זה דור משכיל, דעתן, נחוש וגם במידה רבה כועס ופגוע. המדינה ומוסדותיה נמאסו עליו.
איברהים אלנסאסרה : זה לא גזירת שמיים שהחברה הבדואית מובילה את הסולם מלמטה וכל המדדים השליליים. שום תוכנית שיכינו יהודים בתל אביב, יתקצבו בירושלים ויבואו ליישם בחברה הבדואית לא תצליח, אני כבר אומר לך, אנחנו שבעי אכזבות ואני חושב גם ממשלת ישראל היום מבינה את זה טוב טוב שתלכנן בתל אביב, לתקצב בירושלים ולבוא לנסות בנגב, זה לא יעבוד.
אמיר גרא : עכשיו אנחנו במפעל שאליו יעבור בעוד כחודש באזור התעשייה החדש ברהט. המילה האחרונה בייצור מזון בארץ, המפעל עומד בתקנים בין לאומיים מחמירים ביותר, הכל ממוחשב, מתוכנן בדיוק כפי שאיברהים שואף בחיים.
איברהים אלנסאסרה : אני צעיר שבא מהחברה הבדואית. לייצר אימון עם הממסד שברובו יושבים יהודים זה לא דבר פשוט. יהודים במדינת ישראל מונעים ובונים תפיסות בראש על החברה הבדואית ומכירים את החברה הבדואית מזוויות שליליות, אבל זה לא בלתי אפשרי, נבוא עם תכנית, נבוא מוכנים, נבוא עם יעדים, נבוא עם מטרות, נבוא על בסיס נתונים נוכל לקיים את הבחרה שלנו אחרת נמשיך להיות באותו מצב לעוד עשרים שנה.
אמיר גרא : לפני כשלוש שנים הקים איבראהים את "מרכז תמר" בבאר שבע. כ-400 תלמידים בדואים לומדים חמש יחידות במתמטיקה, פיזיקה, מחשבים ואנגלית. הם הולכים לפגישות בחברות סטרט אפ בהרצליה פיתוח ושומעים הרצאות מבדואים שעשו את זה.
קוטאר אל שייח, בת 16, תל שבע : אני רוצה ללמוד את תחום הבריאות אם זה רפואה, פיזיותרפיה או סיעוד.
אמיר גרא : מה החלום שלך?
באסל אבו עסא, בן 18, אל חיראם : ללכת רחוק, להיות מהנדס, ללמוד באוניברסיטה ולהמשיך את החיים וגם ללמוד, ללמוד, ללמוד.
אמיר גרא : ואז ללכת מפה.
באסל אבו עסא : ואז ... לא. להישאר פה בחברה הזאת ולעזור ל ...
אמיר גרא : להישאר?
באסל אבו עסא : כן, בטח, אני שמח ללמוד ולעזור לחברה שלי, לתת להם מה שלמדתי.
אמיר גרא : כשאת מסתכלת על החברה היהודית, לפעמים את מקנאה שם במשהו?
קוטאר אל שיח : למשל שהם יותר אנשים משכילים, יש בהם יותר אנשים שדואגים לעתידם ואנשים בעלי מעמד גבוה ... אפשר להגיד שיש קצת קנאה.
אמיר גרא : יש לך תוכנית ללכת לצבא?
באסל אבו עסא : לא, אני לא צריך ללכת לצבא.
אמיר גרא : למה לא?
באסל אבו עסא : זה לא ... זה לא רגיל בחברה שלנו שגבר בדואי הולך לצבא ככה.
אמיר גרא : באמת?
באסל אבו עסא : כן.
אמיר גרא : אבל אתה תושב פה במדינה
איברהים אלנסאסרה :
באסל אבו עסא : כן, אבל אני לא צריך ללכת לצבא.
אמיר גרא : אתה עצמך שירתת בצבא?
איברהים אלנסאסרה : אני לא שירתי בצבא, אני לא מצטער על זה כמובן ואני חושב שהחברה הבדואית לא צריכה כל היום לגלות אמונים למדינת ישראל. החברה הבדואית היא חברה נומרטיבית, אזרחים שווים של מדינת ישראל שחיים בתנאים קשים, הם זכו להזנחה שבעים שנה מאז קום המדינה עד היום ואנחנו צריכים להבין את זה.
אמיר גרא : אם אתה בא ואתה אומר: אני רוצה ומגיע לי ושיוויון והכל, גם צריך לתרום בצבא.
איברהים אלנסאסרה : אני חושב שהסיטואציה של החברה הערבית בישראל, של החברה הבדואית בנגב, היא קצת שונה מאשר החברה היהודית.
זיאד אחמד נאססרא, גיסו של איברהים : האחים של אמא שלי גרים בעזה. מה אני אעשה? אני אלך לצבא. אין מצב. זה כאילו אני יורה לעצמי ביד. אין לרגע היגיון ... במדינה שלנו רוצים דבר מעבר להיגיון. אני לא יכול לעשות דבר... אני בן אדם, דם, בשר, אני לא יכול לעשות דבר שהמצפון שלי לא יכול לעשות אותו.
איברהים אלנסאסרה : כן, זה המתחם של המשפחה ...
אמיר גרא : איך אתה נותן לי נאומים על איכות סביבה ועל ניקיון כשיש פה כזה בלגן מסביב? המכונית הזאת, הזבל פה ...
איברהים אלנסאסרה : אתה רואה פה פחי אשפה? אין פה שירותים. כשמדברים על פערים בחברה הבדואית, כמה אנשים היו פה? כמה אנשים יודעים את המציאות ומה הצרכים? מה, אתה רוצה שאני אחליף את מדינת ישראל? אני אחליף את ממשלת ישראל?
אמיר גרא : לא, אבל זה הכי קל לבוא ולהגיד: לא נותנים לנו, קיפוח, זה וזה ... כשתראה איזה בלגן פה מסביב.
איברהים אלנסאסרה : אני לוקח אחריות ואם לא הייתי לוקח אחריות, לא הייתי נמצא פה, בסדר? הייתי מביא אות לצלם אותי באיזה בית במקום אחר.
אמיר גרא : יש לך כסף לגור בתל אביב?
איברהים אלנסאסרה : יש לי כסף לגור גם במנהטן.
אמיר גרא : גם במנהטן?
איברהים אלנסאסרה : כן.
אמיר גרא : אז למה אתה פה?
איברהים אלנסאסרה : אני פה כי אני החלטתי. אני נולדתי פה ויש לי אחריות למקום שאני נולדתי פה, למקום שאני ממנו בא ואני חושב שלברוח לתל אביב, לברוח ללהבים, מיותר, עומר, שזה קרוב לפה, אני חושב שזה לברוח מהמציאות ולברוח מהמציאות זו לא חוכמה שאני אצליח, בסדר? זו לא חוכמה, זה לא חוכמה, בסדר, אני אצליח. מה יהיה עם הילדים פה? מה יהיה עם הדורות הבאים? אנחנו רוצים לדאוג לדורות הבאים, שלדורות הבאים יהיה טוב.
אמיר גרא : על מה אתה חושב?
איברהים אלנסאסרה : על עצמי.
אמיר גרא : מה?
איברהים אלנסאסרה : למה נולדתי? למען מה נולדתי? מה התפקיד שלי בעולם הזה?
5 אייטמים אחרונים של אמיר בר שלום
שנה מרואיינ/ת: אמיר בר שלום, אמיר גרא
 
11/02/2019,   כאן ב ,  שני נחשוני - פינת התרבות: איילה בנימין, מנהלת החינוך בסינמטק ירושלים תערוכות על המסך    הזמן תמלול
11/02/2019,   כאן ב ,  שני נחשוני - פינת התרבות: טקס פרסי הגראמי בלוס אנג'לס - הזכייה של ביקור התזמורת     הזמן תמלול
11/02/2019,   כאן ב ,  יואב זהבי - חקירות באינדונזיה שבהן משתמשים בנחשים הוצאת הודאה    הזמן תמלול
11/02/2019,   כאן ב ,  ליאל קייזר - דו"ח השכר השנתי במגזר הציבורי שמפרסם משרד האוצר: שווה להיות רופא, רמטכ"ל או מפכ"ל    הזמן תמלול
11/02/2019,   כאן ב ,  שרון עידן - היום נחשף שעוד שחקנית נכנסת לשוק הטיסות הישירות להודו: חברת ארקיע    רכוש תמלול