פרופ' מרסל מכלוף דיקאנית הפקולטה להנדסת ביוטכנולוגיה ומזון בטכניון - נבחרה לאשת השנה של ליידי גלובס, מחקר פורץ דרך בתחום הנדסת רקמות הלב
 
סוג מדיה:  טלויזיה
מקור:  רשת 13
תאריך:  12/09/2018
שעה:  08:38:59
תכנית:  העולם הבוקר
אורך:  05:54
מרואיינים:  אברי גלעד, הילה קורח
 
בכל שאלה או בקשה התקשרו לטל. 03-5635050
או במייל ל - מחלקת שירות לקוחות
תמלול    הסתר
הילה קורח : אנחנו אומרים עכשיו שלום לפרופסור מרסל מכלוף שנבחרה לאשת השנה של ליידי גלובס לשנת 2018, שלום.
פרופסור מרסל מכלוף : בוקר טוב.
אברי גלעד : אהלן, ברכות.
הילה קורח : בזכות מחקרה הפורץ הדרך בתחום הנדסת רקמות הלב, שלום.
אברי גלעד : אהלן, אהלן, אהלן.
הילה קורח : איך הגעת להתעסק ברקמות הלב?
פרופסור מרסל מכלוף : בעצם אנחנו עושים שתי תחומים, תחום אחד של סרטן, זה החצי הראשון שהיה אז בטקס המשואות והחצי השני זה הנדסת רקמות. כאשר לזה הגעתי בפוסט דוקטורט של. כשסיימתי את הדוקטורט נסעתי לארצות הברית והתמחיתי שם בתחום הזה יותר.
הילה קורח : מה זה אומר? זה אומר שאת יכולה לברוא לב במעבדה?
פרופסור מרסל מכלוף : לא, לא. אני פה רוצה לשים את הגבולות, כי אנחנו רואים הרבה מחקרים בעיתונות מאוד גבוהה שהלב הבא כבר מוכן להשתלה, הלב המלאכותי רקמתי, לא המלאכותי משאבתי וזה לא. המטרה כאן היא לתת איזשהו מרפא או עזרה לחולי לב, בעיקר אלה שסובלים מאוטם שריר הלב ,זאת אומרת שהלב לא מקבל את אספקת הדם הראויה, נסתמו הכלי דם ואז הרקמה הלבבית מתחילה למות ובעצם היא לא מתחדשת.
אברי גלעד : ראיתי אגב מחקר חדש שתאי גזע לא עוזרים בקטע הזה.
פרופסור מרסל מכלוף : אז זהו אז יש כמה סוגי תאי גזע. התאי גזע שעד עכשיו השתילו הם נקראים תאי גזע מזנכימלים שבאים מאדם בוגר ממח העצם, הם טובים מאוד, דרך אגב אנחנו משתמשים בהם לתחום הסרטן גם כן. אבל הם לא יודעים להתמיין סופית לתאי לב. עכשיו יש את התאי לב התאים המיוחדים התאי גזע שכן יודעים להתמיין לתאי לב, הם עדיין לא מאושרים קלינית לשימוש היות ואי אפשר לשלוט לגמרי על איך שהם מתמיינים. אז מה אנחנו
אברי גלעד : בואי נעצור שנייה, שנייה, בואי נעצור שנייה, קחי אותי בבקשה אחורה במכונת הזמן, את באת אחת עשרה, מה את עושה?
פרופסור מרסל מכלוף : מה אני עושה?! אני בבית לומדת, עוזרת לאימא, גודלת עם אימא, הולכת לבית הספר כרגיל, עובדת עם אימא גם קצת.
אברי גלעד : ניקית בתים.
פרופסור מרסל מכלוף : כן, זה היה אימא שלי, אימא שלי היא תופרת במקצועה. כשהיא עלתה לארץ לא יכלה להתעסק במקצוע הזה יותר.
אברי גלעד : מאיפה עליתם?
פרופסור מרסל מכלוף : באנו ממרוקו, הגענו לאשדוד עם סבתא, אימא וילדה וזהו, והיא מצאה את הדרך לפרנס את המשפחה. בשלב מסוים היא גם חלתה והיה צריך עזרה. צריך להסתיר את העובדה שהיא לא יכולה ללכת לעבוד כמו שצריך, ואני הצטרפתי כמו כל דבר אחר.
הילה קורח : הדרך שלך לעזור למשפחה להתפרנס. את אומרת יום אחד אני אהנדס רקמת לב?
פרופסור מרסל מכלוף : לא, לא. אני ידעתי שאני אהיה רופאה. כי דרך אימי אני נתקלתי הרבה בבתי חולים לצערי והחלטתי שאני אהיה רופאה. לא קיבלו אותי. אמרו לי: את לא נכנסת, אם תרצי תיכנסי לביולוגיה ואולי תצליחי בסוף השנה הזאת להיכנס לרפואה. נכנסתי לביולוגיה, התאהבתי, בתום התואר אמרתי רגע אבל זה לא מספיק יישומי. אז התחתנתי ועברנו לערד וחיפשתי איזה תחום יכול לעניין אותי. שם פגשתי את התחומים היותר אפליקטיבים הישומים אצל פרופסור סמדר כהן עשיתי את הדוקטורט שלי ושם היא פתחה לי את הדלת לאיך העולם הביולוגי יכול להיות ישומי ובעצם לההפך כטכנולוגיות קליניות שיכולות לעזור לבני אדם. לא כולם כמובן מגיעים לשם אבל אפשר לפתח את זה משם הגעתי לארצות הברית ואחת האפשרויות הייתה גם ללמוד את העולם הזה.
הילה קורח : הרבה מנסים לפענח בסיפורי הצלחה כאלה. איך העזת בכלל לחלום, לחלום בגדול?
פרופסור מרסל מכלוף : לא שאלתי אף אחד. פשוט לא שאלתי אף אחד. זה משהו שנבנה בך. זה לא משהו שאתה לומד אותו, זה לא משהו שאתה רוכש אותו. זה משהו שנבנה בך תוך כדי החיים שאתה גדל בהם ואני הבנתי שאני אהיה משהו אחר, זה היה ברור לי. אני הבנתי שאני אצליח בלימודים כי גם הייתי תלמידה טובה.
אברי גלעד : ואת הועצמת בבית?
פרופסור מרסל מכלוף : הועצמתי בבית רק לכיוון של הלימודים זה הדבר הכי חשוב. חייבת ללכת לבית ספר, צריך להביא את הציונים הכי טובים, אסור להפריע, אוי ואבוי ודברים כאלה. לאן ללכת, מה לעשות עם הדבר הזה, לא. מעבר לזה חוגי העשרה לא היות ואין תקציב בבית, אבל אתה מוצא לעצמך את הדרך איך לעשות את זה ולהגיע לאן שאתה פשוט רוצה לעשות את זה.
אברי גלעד : נבחרת, כן איתן.
פרופסור איתן פרידמן : אני רק רוצה להתחבר לדבר הזה, אבא שלי אמר לי פעם, יכולים לקחת לך את הכסף את הבית, מה שיש לך בראש אף אחד לא יכול לקחת ממך.
אברי גלעד : זה יקח ממך אדון אלצהיימר.
פרופסור איתן פרידמן : גם על זה היא עובדת.
פרופסור מרסל מכלוף : לא, על זה אני לא עובדת, אני לא אתיימר שאני עובדת. אנחנו עובדים ממש בתחום הסרטן ותחום הלב. כשאנחנו רוצים לתת איזשהו מענה באמת לחולה מה שאנחנו מפתחים זו רקמה במעבדה שבאה מחזיר, רק שאנחנו מנקים אותה כי אי אפשר להשתיל רקמת חזיר בבני אדם. אחרי שאנחנו מנקים אותה אנחנו ממסים אותה ואז הופכים אותה לצורות שאנחנו רוצים. למשל כמו פלסטר, אתה יכול לחתוך את זה ולשים פטש ממש להדביק את זה על החור בלב, לתת חוזק לחדר של הלב שהוא זה שנפגע, עד ש... או שהלב עצמו בעזרת אותו חומר, אנחנו מאמינים, מכיוון שזה בא ממקור לבבי ודומה מאוד שזה יקדם אותנו.
הילה קורח : פרופסור מכלוף, את גם אשת השנה בשבילי. תודה רבה.
אברי גלעד : תודה רבה רבה.
פרופסור מרסל מכלוף : תודה, תודה.
5 אייטמים אחרונים של אברי גלעד
שנה מרואיינ/ת: אברי גלעד, הילה קורח
 
23/01/2019,   רשת 13 ,  נועה רוזין, אלעד זוהר - פותחים יום    הזמן תמלול
23/01/2019,   רשת 13 ,  קרן אן גיימן תזונאית ומגישת בוקר בריאות, ערוץ 13 - מסמך המלצות תזונתיות שלא רק מועילות לאדם הפרטי בנוסף לשמור על הסביבה שמזדהמת, הדוח יוזמה פרטית של ז'ורנל רפואי     הזמן תמלול
23/01/2019,   רשת 13 ,  יואב נבו סקיפר וביולוג ימי - יצא לתעד את "אי הפלסטיק" באוקיינוס השקט, ליווה שחיין צרפתי שביקש לשחות לאי כדי לעורר מודעות לבעיה     הזמן תמלול
23/01/2019,   רשת 13 ,  מיכל מנור - המועמדים לאוסקר, הסרט "רומא", "האישה", עיריית תל אביב יפו תחל היום בקישוט העיר ברוח האירוויזיון, רשת בתי מלון שהעסיקה רובוטים החליפה אותם בבני אדם, חלקי מכוניתו ההרוסה של הנסיך פיליפ נמכרו באיביי    הזמן תמלול
23/01/2019,   רשת 13 ,  שרון מימון - תסריטאי שותף לסרט "סקין" המועמד לאוסקר, הבמאי גיא נתיב     הזמן תמלול