אבי בוחבוט -יו"ר אגודת הסטודנטים במכללת קיי : עומד מאחורי מסע של סטודנטים ממכלת קיי ומכללת ספיר בעקבות יהודי מרוקו.
 
סוג מדיה:  רדיו
מקור:  כאן ב
תאריך:  28/11/2018
שעה:  23:38:10
תכנית:  כל היום
אורך:  06:12
מרואיינים:  
 
בכל שאלה או בקשה התקשרו לטל. 03-5635050
או במייל ל - מחלקת שירות לקוחות
תמלול    הסתר
יעקב אייכלר : עד היום היינו רגילים למסעות לפולין של בני נוער שיוצאים לשם כדי לראות מקרוב את הזוועה שהתרחשה שם עד כמה שאפשר להשוות בכלל כי היום הכל מגודר ומשופץ שם וזה בגדר מוזיאון לא משקף את מה שהיה שם באמת עכשיו אנחנו נחשפים למסעות שורשים לגטאות במרוקו ומי שעומד מאחורי הרעיון הזה הוא אבי בוחבוט יו"ר אגודת הסטודנטים במכללת קיי, לילה טוב.
אבי בוחבוט : לילה טוב.
יעקב אייכלר : מה הסיפור?
אבי בוחבוט : אוקי, אז באמת השנה אנחנו בעצם בעוד שבועיים הולכים לטוס למרוקו למשלחת של סטודנטים וסטודנטיות במכללת קיי במכללת ספיר שהולכים בעצם לחוות מסע בעקבות יהדות המזרח בעצם בהמשך להמלצות וועדת ביטון הדוח המטלטל שכולנו הבנו שבעצם...
יעקב אייכלר : לא מכירים את המציאות.
אבי בוחבוט : בדיוק לא מכירים את ההיסטוריה של צד אחד ובעצם אני מאוד התחברתי לכותרת של הדוח הזה שבעצם אומרת עם אחד משלימים את החלק החסר בסיפור של כולנו, אז באמת יש פה חלק בסיפור שלא סופר לא בלימודי ההיסטוריה בתיכון לא באקדמיה שנסגרו כל מכוני המחקר באקדמיה בשנים האחרונות שחקרו אודות יהדות המזרח ולא ידענו את הסיפור, לא ידענו את הסיפור הזה של מה היה בארצות ערב ומרוקו היום היא המדינה שבעצם מאפשרת לנו לטוס ולחוות ולראות את הדברים מקרוב ולחוות דרך הרגליים ולשם כך אנחנו טסים בעוד שבועיים.
יעקב אייכלר : מה היה שם, עד כמה שהישראלי הממוצע מכיר, אז היהודים במדינות ערב חיו חיי פאר רווחה לא היו להם שום בעיות עם המוסלמים שם עד שהם התחילו כביכול להזדהות עם הציונים ואז גירשו אותם ממדינות ערב זה מה שאנחנו יודעים?
אבי בוחבוט : תראה בעצם זה מתחלק לשתיים בעצם היו באמת המון שנים שהיהודים חיו בשלום עם המוסלמים והייתה אחווה, אבל גם צריך לציין את הדברים האחרים שקרו, היו לא מעט מקרים שהיו היה את הטריטל במרוקו ואת הפרוד בעיראק והיו לא מעט דברים וכמו שציינת יצוין.
מגיש : דיברת איתי עכשיו טורקית ממש מה זה טרייטל במרוקו ופארוד בעיראק?
אבי בוחבוט : טרייטל במרוקו טריטל זה בעצם מילה נרדפת לפוגרום שזה אנחנו מכירים מאירופה שבעצם היו...הפוגרום האחרון במרוקו היה ב 1912 בעיירה פס שבעצם במלך, דיברת על גטו, אז מלך זו שכונה יהודית זה רוב היהודים במרוקו...
יעקב אייכלר : שהוא קיים עד היום, המלך קיים עד היום אם אני לא טועה, הייתי לפני כמה שנים במרוקו כמה שנים טובות, וביקרתי במלך.
אבי בוחבוט : יש מלך בערים הגדולות יש גם בפס במלך, וגם במרקש ובעצם זה הכינוי לרובע היהודי / גטו, את זה כולנו יכולים לקרוא בויקיפדיה, אבל את זה אנחנו לא יודעים, אבל גם את אודות הדבר הזה וכפי שאמרנו יצויין יום הגירוש השבוע בשלושים לחודש וצריך גם לספר נכון, אז קוראים לזה יום היציאה והגירוש כי באמת יש יהודים שעלו מרצונם ויצאו אל ארץ ישראל אבל יש המון יהודים שגורשו וגם את זה צריך לומר ולא להשתיק ולדבר על זה.
יעקב אייכלר : גם אלה שיצאו מרצונם צורך לציין יצאו בלי רכושם.
אבי בוחבוט : נכון יש המון שיצאו ללא רכושם והשאירו את כל הרכוש מאחור בעצם עם כמה מזוודות וכמה מאות דינרים ואת כל רכושם השאירו מאחור ושוב לצערנו לא למדנו את כל ההיסטוריה הזו אנחנו באמת מגיעים ממקום של להשלים את החלק החסר לא ממקום להתנגח ולעומתי, אלא ממקום שצריכים ללמוד על ההיסטוריה של כולם של כל מי שהגיע לארץ הזו ולשם זה אנחנו פועלים כיום.
יעקב אייכלר : אז מה כולל המסלול, מסע השורשים למרוקו מסע שורשים נוסח עדות המזרח כך הגדרתם את זה בהודעה.
אבי בוחבוט : זה לא בדיוק שורשים כי לא כולם מגיעים מהשורשים יש גם סטודנטים שהם לא יוצאי המזרח שבאים לבוא וללמוד ולחוות את...זה מסע מנהיגות בעקבות יהדות המזרח בעצם אנחנו טסים למרוקו לשמונה ימים שבהם נבקר ונדבר גם עם הקהילות היהודיות במרוקו אנחנו נבקר ב...
יעקב אייכלר : קהילות יהודיות? יש שם קהילה אחת שמונה כמה כמה מאות אנשים בלבד, לא?
אבי בוחבוט : יש כאלפיים יהודים במרוקו כיום יש מספר קהילות יהודיות שפזורות הגדולה בהן בקזבלנקה אנחנו נבקר גם שם וגם בקהילה במרקש שהיא די קטנה ואנחנו גם נשוחח עם היהודים שנשארו שם אנחנו גם נשפץ קברים שם בשיתוף עם הקהילה היהודית אנחנו נבוא ונדבר תוך כדי וככה נלמד מהם על ההיסטוריה ואנחנו מקווים שנחזור ארצה וגם הסטודנטים לחינוך במכללת קיי יבואו וילמדו את הבאים אחריהם בתיכונים ובבתי הספר את ההיסטוריה שלא מספיק מדברים עליה.
יעקב אייכלר : אבי בוחבוט, יו"ר אגודת הסטודנטים במכללת קיי יוזם מסע שורשים אמרת לא רק שורשים מסע להכרת יהדות המזרח בינתיים במרוקו כי למדינות אחרות לא כ"כ יכולים לנסוע, לתוניס בעבר כאן היה אפשר, היום אני לא יודע מה המצב...
אבי בוחבוט : היום המצב הביטחוני לא כל כך מאפשר.
יעקב אייכלר : רק נציין למאזינים, אבי שמי שיזם בשעתו את החוק הזה של ציון יום הגירוש של יהודי המזרח וארצות ערב היה אם אני לא טועה חבר הכנסת בשעתו ניסים זאב הוא פעל הרבה בנושא הזה, אני מאוד מודה לך שהיית איתנו לילה טוב.
אבי בוחבוט : לילה טוב.