ד"ר אבראהים אלבאדור, מרצה במכללת קיי, חבר מועצת לקיה - תכנית הממשלה להעברת תקציבים למניעת אלימות נגד נשים בעיקר במגזר הערבי .
 
סוג מדיה:  רדיו
מקור:  רדיו דרום
תאריך:  24/12/2018
שעה:  07:35:19
תכנית:  בוקר טוב דרום
אורך:  08:03
מרואיינים:  מנדי ריזל
 
בכל שאלה או בקשה התקשרו לטל. 03-5635050
או במייל ל - מחלקת שירות לקוחות
תמלול    הסתר
מנדי ריזל : עכשיו לנושא אחר פעם הנה עכשיו אנחנו בנושא האחר הנוסף בשבוע שעבר הממשלה אישרה להקצות ולהעביר כספים למניעת אלימות נגד נשים בעיקר בחברה הערבית אברהים אל בדור בוקר טוב .
ד"ר איברהים אלבדור : בוקר טוב.
מנדי ריזל : מרצה במכללת קייוחבר מועצת לקיה הרבה ביקורת הופנתה כלפי השרה גילה גמליאל שהביאה את התכנית הזו התכנית שבה הושם דגש על האלימות דווקא בחברה הערבית . אתה מבין את הביקורת צריכה להתמקד בכלל החברה או שההחלטה להתמקד בחברה הערבית מוצדקת.
ש:ר איברהים
ד"ר איברהים אלבדור : אני אישית לא בדיוק .. מה הביקורת של גילה גמליאל, אבל התופעה עצמה היא אלימות בהחברה הערבית כי היא תופעה מאוד מסוכנת וצריכה המון טיפול מכל הרשויות המוסמכות בחברה וגם במדינה חברי כנסת כל הגופים הרלוונטים בנושא.
מנדי ריזל : כן חמישים ויותר מחמישים אחוזים מהנשים שנרצחו השנה צריך לומר הן נשים מהמגזר הערבי השאלה האם ההשקעה ועם תקציבים ישפיעו על אותו אחד שמגיע ורוצה בשם כבוד המשפחה במרכאות לרצוח עכשיו את אחותו את אמא שלו את אשתו.
ד"ר איברהים אלבדור : אני לא מאמין שהקצאה תקציבית יכולה לפתור או להמעיט את המקרים האלו עצובים מקרי הרצח השונים, אם אנחנו מדברים ונחזור אחורה של עשר שנים אחורה נרצחו מעל מאה ועשר נשים מהחברה הערבית . בשנה האחרונה המספר כמעט עשרים וחמש עשרים ושש נשים שנרצחו אחוז מאוד מדאיג, מאוד מסוגן .
מנדי ריזל : המספרים רק הולכים ועולים כל הזמן ?
ד"ר איברהים אלבדור : והולכים ואני לצערי הרב אני לא רואה תמונה וורודה יותר בשנים הבאות אלא קצת אחרת לגמרי , ומה שהממשלה נותנת תקציבים י כול קצת יעזור אבל לא יעזור ולא ימגר את התופעה עד הסוף.
מנדי ריזל : בין היתר המשטרה סליחה ד"ר איברהים הממשלה ב מסגרת התכנית הזו שנקראת אגרוף המחץ מדברת על הרחקת גברים מכים מחוץ לקהילה למעונות שיקום אתה רואה את זה קורה במגזר הבדואי במגזר הערבי ?
ד"ר איברהים אלבדור : תראה, החברה הערבית לחברה בכלל . שהגבר הוא הדמות המרכזית במשפחה. גם אם ירחיקו אותו ממקום למקום עדיין זה לא אומר שיש טיפול בעניין . אם מרחיקים אדם אחד נשאר האח שלו הבן שלו , הדוד שלו הסבא שלו שהם הולכים באותו כוון .
מנדי ריזל : הקמת מועצת אנשי דת שתעסוק בגיבוש פטוות פסקי הלכה איסלמים תעזור ?
ד"ר איברהים אלבדור : יש פסקי דת איסלמים מאוד ברורים הדת מאוד ברורה בעניין הזה , הדת אוסרת לכל מקרי הרצח השונים לא משנה אם זה אשה או גבר, כל מקרי הרצח מבחינת האיסלם הם אסורים בהחלט ומי שמבצע אונס מי שעושה רצח בכוונה דינו דין מוות שזה לא קורה באף מקום לאף חברה לא בארץ ולא בחו"ל שמי שרוצח רוצחים אותו .
עכשיו במדינה כאן אני נכון המשטרה צריכה לפעול ביד מאוד חזקה למיגור התופעה היא בקרב גברים בקרב נשים בקרב כל הקהילה, לא משנה מה סוג הרצח . האשה נכון היא החוליה נקרא לה בחברה העארבית החוליה החלשה ביותר והיא צריכה את התמיכה , היא צריכה את העזרה היא צריכה את כל הכלים להגן עליה. עכשיו היא אני רואה .. כדי להמעיט או להקטין את תופעת האלימות במשפחה זה חינוך , חינוך ברמות מגיל קטן עד הקהילה עצמה. בתוך בתי ספר ומחוץ לבתי ספר.
מנדי ריזל : כלומר אתה אומר קחו את מאתיים תשעים וחמישה מליון השקלים הללו שהקציתם ב 2019 , 2020 היקצו אותם רק בחינוך לא בגיבוש פטוות לא בהרחקת גברים מכים מחוץ לקהילה כל אלו לא יעזרו .
ד"ר איברהים אלבדור : זה צריך להיות חד וחלק בהתחלה זה רק חינוך , חינוך . חינוך אני מדבר בכל שכבות הגיל בתוך החברה .
מנדי ריזל : אבל היום אין חינוך כזה היום כששומעים על רצח לדוגמה סתם אצלכם ביישוב אשה נרצחת לא מגיעים לילדים ואומרים ככה לא מתנהגים לא מנסים לחנך אותם אחרת ?
ד"ר איברהים אלבדור : לצערי הרב עושים אם אתה שואל אותי בתוך בית הספר מדברים על זה בתוך בית הספר מדברים על זה , לצערי הרב לא מדברים על זה בבתי הספר ומתעלמים מהמקרה וכאילו שום דבר לא קרה .
מנדי ריזל : יש כאלה שמצדיקים את זה גם ?
ד"ר איברהים אלבדור : מצדיקים ? תשמע בעולם של המדיה והתקשורת האלקטרונית יש המון אנשים שכן מצדיקים את .. לא אומרים את זה במפורש אבל אומרים את זה מאחורי מסך שחור. כן מצדיקים את זה. גם המדיה עצמה היא יש לה מה שנקרא מקום די חזק בעידוד מקרי רצח מהדברים האלה.
מנדי ריזל : וזה עוד בלי שדיברנו על מקרי הרצח בכלל כמו לדוגמה אתמול ברהט שישים ותשעה בני אדם נרצחו במגזר הערבי מאז תחילת השנה, דיברנו על נשים אבל חמישים וחמישה גברים זה גם משהו שמה החינוך אולי יעזור ?
ד"ר איברהים אלבדור : החינוך כן יעזור , החינוך יעזור בכל הרמות וצריך לקיים כל מיני פעילויות בתוך החברה בתוך הקהילה עצמה . להסביר את תופעת האלימות בכלל והרצח בפרט. רצח של גברים או נשים, זו תופעה תופעה ארצית נקרא לה בכל החברה הערבית , אני לא מבדיל בין רצח אשה לרצח גבר. המקרים הם זהים , שני המקרים נרצחים אנשים כאן .
מנדי ריזל : השורה התחתונה דוקטור איברהים אלבדור אתה מה אתה חושב על התכנית הממשלתית למאבק בנושא הזה, יש לה סיכוי להצליח ?
ד"ר איברהים אלבדור : צריך לראות את התכנית בכללותה ולא רק בתקציבים , אני לא יודע בדיוק מה התכנית שהממשלה שמה כדי למגר את התופעה, אם התכנית לא משתפת אנשים מתוך הקהילה הערבית אז זו לא תכנית , לצערי הרב ואני אומר את זה בגלוי , אם אין אנשים מתוך החברה שהם חלק מבניית התכנית אז זו לא תכנית והמשטרה צריכה להיות שותפה ואנשי הדת צריכים להיות שותפים ואנשי חינוך צריכים להיות שותפים בתוך התכנית כדי עוד פעם אני לא אומר שצריך זו תכנית להפעיל תופעות רצח שונות אבל כולם צריכים להיות מגויסים לתכנית זו ולא רק אוקי הממשלה איבדה את .. ואף אחד לא יודע בדיוק מה התכנית עצמה .
מנדי ריזל : כן, בכל מקרה יקחו כמה חודשים עד שהתכנית הזו תחל לפעול וכנראה עוד כמה שנים עד שנדע האם אכן היא פעלה את פעולתה . נסתפק בדברים הללו הדוקטור איברהים אלבדור מרצה במכללת קיי חבר מועצת לקייה .
ד"ר איברהים אלבדור : תודה .
מנדי ריזל : תודה רבה .
ד"ר איברהים אלבדור : להתראות .
5 אייטמים אחרונים של מנדי ריזל
שנה מרואיינ/ת: מנדי ריזל
 
21/01/2019,   קול ברמה ,  מנדי ריזל - התקיפה של ישראל נגד יעדים של אירן בסוריה, תגובה לשיגור טיל אתמול לעבר החרמון, הרמטכ"ל אביב כוכבי, צה"ל העבירו מסר לפני התקיפה לסורים שלא יתערבו    הזמן תמלול
23/01/2019,   רדיו דרום אשדוד ,  תחזית     הזמן תמלול
23/01/2019,   רדיו דרום אשדוד ,  בלהה לוטן - אתמול התקיימה בקריית גת צעדה לזכרו של הצעיר מהעדה האתיופית יהודה ביאדגה ז"ל שנהרג בידי שוטר בבת ים ביום שישי האחרון    הזמן תמלול
23/01/2019,   רדיו דרום אשדוד ,  השר זאב אלקין - לילה שקט עבר על תושבי עוטף עזה לאחר ירי של החמאס לעבר קצין צה"ל והתגובה של חיל האוויר נגד יעדים של החמאס ברצועת עזה. בעקבות זאת רה"מ הורה להקפיא את העברת הכסף מקטאר לרצועה. מדוע הליכוד לא מאפשר לגלעד שרון להתמודד במשבצת הנגב בליכוד?    הזמן תמלול
23/01/2019,   רדיו דרום אשדוד ,  גלעד שרון - הגיש עתירה נגד רה"מ נתניהו ונגד תנועת הליכוד בדרישה לאפשר לו להתמודד בפריימריז של המפלגה אך המפלגה טוענת שחסרים לו 3 חודשים ו-9 ימים לסיום תקופת ההכשרה כחבר ליכוד ולכן מועמדותו לא אושרה    הזמן תמלול