אלונה ניר קרן הרבה של קהילת מברשת ציון , התנועה ליהדות מתקדמת - טקס מיוחד מבקש לתת מענה למתקשים בין מעבר של יום הזיכרון לעצמאות
 
סוג מדיה:  טלויזיה
מקור:  רשת 13
תאריך:  18/04/2018
שעה:  08:45:45
תכנית:  העולם הבוקר
אורך:  04:32
מרואיינים:  הילה קורח, אברי גלעד
 
בכל שאלה או בקשה התקשרו לטל. 03-5635014
או במייל ל - מחלקת שירות לקוחות
תמלול
אברי גלעד: התנועה ליהדות מתקדמת מציינת את המעבר החד שבין יום הזכרון לבין יום העצמאות, מעבר שהוא לא קל עבור המשפחות ובכלל. בטקסים מבדילים שבין השכול והאבל ובין השמחה. הרב אלונה ניר קרן - הרבה בקהילת מבשרת ציון, התנועה ליהדות מתקדמת, שלום וברכה, מה שלומך?
הרבה אלונה ניר קרן: בוקר טוב, תודה.
אברי גלעד:אז כמו שיש תפילת הבדלה. החלטתם לעשות הבדלה גם בין זה לזה.
הרבה אלונה ניר קרן: נכון. בעצם לקחנו מארגז הכלים היהודי את ההבדלה שאנחנו עושים בכל שבת, שמבדילה בין קודש לחו"ל, אבל הפעם אנחנו מבדילים בין קודש לקודש. אנחנו משתמשים בטקס המאד מרגש הזה בחמשת החושים שלנו. בעצם ההבדלה מזמנת לנו להשתמש בחוש המימוש, בחוש הריח, בטעם. אנחנו שרים, אנחנו רואים את הנר ומריחים את הבשמים. בעצם הטקס הזה נותן לנו איזה מעבר שהוא הדרגתי מהשכול העצום, כמו שידידי כאן אמר 'עין אחת בוכה ועין אחת צוחקת' אבל משהו שהוא הדרגתי וגם יהודי.
אברי גלעד:שבדרך כלל מה שעושה את ההבדלה הזאת זה הטלביזיה, כן הטלביזיה טקס המשואות שכולם מתחברים אליו.
הרבה אלונה ניר קרן:נכון.
אברי גלעד: אפשר לחגוג את זה גם.
הרבה אלונה ניר קרן:אנחנו עושים את זה פשוט שעה לפני, מה שמוביל אותנו באמת לטקס של המשואות ושוב, מתחבר לטקסטים שהם גם עבריים, ציונים וגם , לא שזה סותר, אבל גם יהודיים עתיקים יותר.
הילה קורח: כמו מה?
אברי גלעד: תני לנו את הסדר.
הילה קורח: כן.
אברי גלעד: אני אגיד, בנוסף לטקסטים אנחנו הזמנו אצלנו במבשרת, אני מגיעה מקהילת מבשרת ציון, הזמנו הורים שכולים מקומים, זאת אומרת הרעיון היה לתת להם במה לספר בכמה משפטים את הסיפור שלהם, מה שהם בוחרים לספר. זה משולב כמובן, גם בטקסטים קנונים ציונים, כמו 'מגש הכסף של אלתרמן.' מצד שני, קדיש , יזכור של אבלים שהשנה אנחנו דווקא נבחר לומר אותו בעברית. בדרך כלל אומרים את קדיש, כן 'יתגדל ויתקדש שמה רבה' זה בארמית. אנחנו דווקא מתרגמים אותו לעברית, היות שרוב הקהל מבין עברית - שהקהל יידע מה הוא אומר. המעבר, כמו שאמרתי זה אותו טקס הבדלה. הסיום יהיה בחגיגה. כמובן שנשיר התקווה, אבל נשלב כמובן - לא כמובן, נשלב גם את ההצעה אחרת שהיתה להימנון הישראלי שלקוח מן המקורות,תהילים קכ"ו, ושרים את זה , מהנהנים פה לצידי. שרים את זה בברכת המזון, בשבת, שיר המעלות 'בשובה ה' '. אני חושבת שבדיוק כמו שהתקווה של נפתלי הרץ ענבר מדברת על תקווה - כך גם תהילים, באמת מאחד את הדמעה הזאת והרינה, כן. אנחנו זורעים בדמעה אבל קוצרים ברינה. מי שמפזר את הזרעים תוך כדי בכי הוא בעצם קוצר בשמחה גדולה. אני חושבת שזה באמת נותן, גם מקום שמכיל את השכול,הדמעה ואת הכאב העמוק, אבל מצד שני גם נותן תקווה גדולה למה שיכול להיות כאן.
אברי גלעד: יפה. חידשתם חידוש שהיה צריך לחדש.
הרבה אלונה ניר קרן:אני אתן את הקרדיט לבית התפילה הישראלי שעשו את זה לפני 11 שנה פה בתל אביב, ב-2007 הם הראשונים שהם עשו את זה. אנחנו ראינו באמת שיש צורך עמוק בחברה הישראלית למקום הזה, שהוא כמו שאמרתי, גם יהודי- מסורתי , אבל גם חדשני ועדכני. אנחנו רואים שיש לזה הרבה מאד היענות. הקהל מגיע. אני אגיד שיש עשרות הבדלות כאלה, מעמדי הבדלה. אפשר לבדוק, להיכנס פשוט לאתר של התנועה של יהדות מתקדמת. לכתוב בגוגל 'התנועה ליהדות מתקדמת' יש פירוט של כל המקומות שיש בהם טקסים. אצלנו כאמור, זה יהיה הערב בשש. אני אגיד גם שראש המועצה שלנו מכבד אותנו. זה ככה אירוע לא שכיח במקומותינו, לא מובן מאליו. אז אנחנו נציין את זה בקהילה שלנו.
הילה קורח: מרגש. תודה רבה.
אברי גלעד: תודה רבה רבה.